چهارشنبه، 8 آذر 1402 تماس با ما نقشه سایت صفحه اصلی English
 
 
 
 
     

معرفی رشته
رشته مهندسی معدن یکی از رشته های برکاربرد در صنایع است. دروس این رشته به دلیل تنوع بالایی که دارند نسبت به بعضی رشته­ های مهندسی دشوارتر هستند در واقع در این رشته  دانشجویان باید یک سری دروس زمین شناسی نه به طور خاص و دروس تخصصی مهندسی معدن و مخلوطی از دروس مفهومی مهندسی مکانیک، مهندسی عمران و مهندسی مواد را بگذرانند. همچنین تعداد واحدهای آزمایشگاهی، بازدیدهای علمی و کارآموزی در این رشته بالا می باشد.
زمینه‌های گسترده جهت فعالیت فارغ‌التحصیلان مهندسی معدن در سطح کشور وجود دارد. از جمله این زمینه‌های تخصصی می‌توان از ژئومکانیک، ژئوفیزیک اکتشافی، ژئوشیمی اکتشافی، دورسنجی، پردازش و تفسیر عکس‌های ماهواره‌ای، حفاری نفت، آب‌های زیر زمینی، کانی‌های صنعتی، فرآوری مواد معدنی، آتشباری، تونل سازی استخراج معدن و غیره نام برد. علاوه بر آن، فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد مهندسی معدن می‌توانند در زمینه طراحی پروژه‌های اکتشافی و نیز طراحی معادن زیرزمینی و روباز به فعالیت بپردازند. 


درباره دانشکده
دانشکده مهندسی معدن دانشگاه صنعتی سهند یکی از با سابقه‌ترین دانشکده های این دانشگاه و یکی از دانشکده‌های مطرح در ایران است که در میان متخصصین این رشته در ایران شناخته شده می‌باشد. همچنین اعضای هیئت علمی و دانشجویان این دانشکده سالیانه تألیفات و مقالات متعددی را در حوزه های تخصصی مرتبط ارائه می کنند. این دانشکده دارای 19 عضو هیئت علمی (2 استاد، 5 دانشیار ، 10 استادیار و 2 مربی) می باشد. مقطع کاردانی (واحد ورزقان)، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری مهندسی معدن در دانشکده مهندسی معدن دانشگاه صنعتی سهند آموزش داده می شود. همچنین در این دانشکده گرایش های استخراج، اکتشاف، فرآوری مواد معدنی و مکانیک سنگ ارائه می شود. این دانشکده علاوه بر آزمایشگاههای آموزشی دارای آزمایشگاههای تحقیقاتی کانه آرایی، فلوتاسیون، مکانیک سنگ، هیدرومتالورژی، بیوفناوری موارد معدنی، کانی شناسی نوری، ژئوفیزیک و نقشه برداری می باشد.

آموزشکده فنی ورزقان
 این آموزشکده در سال تحصیلی ۸۳-۸۲ با پذیرش ۵۵ نفر دانشجو در مقطع کاردانی در دو گرایش استخراج معدن و کانه آرایی (فراوری مواد معدنی) فعالیت خود را آغاز نموده است. رشته های موجود در این آموزشکده اعم از کاردانی فراوری مواد معدنی و استخراج معدن به جهت واقع شدن مجتمع معدن مس سونگون در این منطقه که به سرزمین طلای سرخ ایران مشهور است و همچنین اعضای هیات علمی دانشکده مهندسی معدن دانشگاه صنعتی سهند که یکی از برترین دانشگاههای صنعتی کشور می باشد، این آموزشکده را در این منطقه متمایز نموده است و درتوسعه فرهنگی و علمی منطقه ارسباران بسیار حائز اهمیت می باشد. از امکانات آموزشکده فنی ورزقان می توان به کتابخانه، آزمایشگاه هایی همچون شیمی، فیزیک، کارگاه برق،آهنگری و سنگ شناسی، سایت کامپیوتر، سلف و سرویس، سالن آمفی تئاتر، نمازخانه و مراکز آموزشی  اشاره نمود. این آموزشکده در بهترین نقطه شهر توریستی ورزقان واقه شده است که دارای جاذبه های گردشگری همچون چیچکلو ، قلعه جوشین ،کاخ امیر ارشد،کتیبه روستای سغندل و جنگلهای سرسبز ارسباران می باشد.


توانمندی‎ها و اهداف تحقیقاتی  دانشکده مهندسی معدن در حوزه های مختلف تحقیقاتی مورد نظر برای صنایع مرتبط به شرح زير است:

برخی از طرحهای انجام یافته با صنایع و ادارات مختلف 
 

       
 
صفحه اصلی | وب سایت دانشگاه صنعتی سهند | تماس با ما
دانشگاه صنعتی سهند ، دانشکده مهندسی معدن - صندوق پستی: 1996-51335 | دفتر دانشکده: 33459288 041  | mine2@sut.ac.ir